Race Timetable 2017


GRAB YOUR OFFICIAL STAWELL GIFT PROGRAM FROM

THE STAWELL ATHLETIC CLUB ON GOOD FRIDAY!

 

A5 Program Sat/Sun 2017  A5 Program Monday 2017

SATURDAY

9:30am – Crowe Horwath Women’s Handicap – 800m heats

9:40am – Telstra Store Horsham Little Athletics Handicap – 800m heats

10:20am – Telstra Store Ararat Womens’ Handicap – 70m heats

11:04am – Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m (first half)

11:44am – Official Supporters Club Stawell Frontmarkers’ Handicap – 1600m Final

11:54am – Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m (second half)

12:37pm – Australia Post Strickland Family Women’s Gift – 120m heats

1:41pm – Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m heats (first half)

2:40pm – Stawell Gift Hall of Fame Backmarkers’ Handicap – 1600m Final

2:51pm – Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m heats (second half)

3:51pm – Dulkeith Computer Solutions Hank Neil Masters’ Handicap – 100m heats

4:28pm – Crowe Horwath Women’s Handicap – 800m Final

4:38pm – Telstra Store Horsham Little Athletics Handicap – 800m Final

4:48pm – Grampians Estate Fashions on the Field Parade

5:00pm – Stawell Family Central Park Frontmarkers’ Handicap – 400m heats

5:20pm – Cadbury Bill McManus Backmarkers’ Handicap – 400m heats

5:45pm – Hipworth Athletic Club Under 20 Handicap – 800m Heats

 

SUNDAY

9:00am – MattyB DEPT. Kids Athletic Clinic

9:30am – Telstra Store Hamilton Little Athletics Boys’ Handicap – 100m heats

10:09am – Telstra Store Ararat Little Athletics Girls’ Handicap – 100m heats

10.42am – Dulkeith Computer Solutions Hank Neil Masters’ Handicap – 100m Semi

10:53am – Lorraine Donnan Women’s Handicap – 400m heats

11:25am – Grampians Estate WH Earle Handicap – 550m heats

11:56am – Under 17 (Boys) Handicap – 100m heats

12:11pm – Skillinvest Under 17 (Girls) Handicap – 100m heats

12:33pm – Victory Restricted Handicap – 1600m Final

12:43pm – Nectar Farms Bill Howard Handicap – 100m heats

1:31pm – Dulkeith Computer Solutions Hank Neil Masters’ Handicap – 100m Final

1:41pm – Under 17 (Boys) Handicap – 100m Final

1:51pm – Skillinvest Under 17 (Girls) Handicap – 100m Final

2:01pm – Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m Semi

2:22pm – Sertori & Co Masters’ Handicap – 300m heats

3:08pm – Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m Final

3:18pm – Nectar Farms Bill Howard Handicap – 100m semi

3:31pm – Telstra Store Warrnambool Little Athletics Handicap – 400m heats

4:17pm – Past Runner’s Association Women’s and Masters’ Handicap – 1600m Final

4:27pm – Grampians Estate WH Earle Handicap – 550m Final

4:37pm – TAC Jack Donaldson Handicap – 200m heats

 

MONDAY

10:00am – Northern Grampians Shire Council Handicap – 800m heats

10:25am – SportsBiz 400m Under 20 Final

10:35am – Telstra Store Ararat Womens’ Handicap – 70m semi

10:51am – TAC Jack Donaldson Handicap – 200m semi

11:10am – Sertori & Co Masters’ Handicap – 300m Final

11:20am – Telstra Store Hamilton Little Athletics Boys’ Handicap – 100m semi

11:26am – Telstra Store Ararat Little Athletics Girls’ Handicap – 100m semi

            Channel 7 Live broadcast begins

 

11:40am – TAC Herb Hedemann Invitation Handicap – 1600m Final

11:50am – Australia Post Strickland Family Women’s Gift – 120m semi

12:23pm – Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m semi

1:02pm – Cadbury Bill McManus Backmarkers’ Handicap – 400m Final

1:11pm – Lorraine Donnan Women’s Handicap – 400m Final

1:20pm – Telstra Store Warrnambool Little Athletics Handicap – 400m Final

1:30pm – Northern Grampians Shire Council Handicap – 800m Final

1:40pm – TAC Jack Donaldson Handicap – 200m Final

1:50pm – Australia Post Strickland Family Women’s Gift – 120m Final

2:05pm – Victorian Government Chris Perry Memorial Backmarkers Invitation Handicap – 120m Final

2:20pm – Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m Final

            Channel 7 Live broadcast concludes

 

2:45pm – Stawell Times News Grampians Handicap – 3200m Final

2:55pm – Telstra Store Ararat Womens’ Handicap – 70m Final

3:05pm – Telstra Store Hamilton Little Athletics Boys’ Handicap – 100m Final

3:15pm – Telstra Store Ararat Little Athletics Girls’ Handicap – 100m Final

3:25pm – Nectar Farms Bill Howard Handicap – 100m Final

3:35pm – Stawell Family Central Park Frontmarkers’ Handicap – 400m Final

3:45pm – Hipworth Athletic Club Under 20 Handicap – 800m Final

3:55pm – Telstra Store Horsham Little Athletics Handicap – 1600m Final