Race Timetable 2018

RACE TIMETABLE FOR THE 2018 STAWELL GIFT CARNIVAL

SATURDAY MARCH 31, 2018
TIME TYPE RACE
9:30am Heats Crowe Horwath Women’s Handicap – 800m
9.45am Heats Hipworth Athletic Club Under 20 Handicap 800
9:55am Heats Telstra Store Graigieburn Little Athletics Handicap – 800m
10:25am Heats Telstra Store Ararat Womens’ Handicap – 70m
11:00am Heats Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m
11:40am Final Official Supporters Club Stawell Frontmarkers’ Handicap – 1600m
11:50am Heats Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m
12:27pm Heats Australia Post Strickland Family Women’s Gift – 120m
1:21pm Heats Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m
2:16pm Final Stawell Gift Hall of Fame Backmarkers’ Handicap – 1600m
2:26pm Heats Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m
3:25pm Heats Dulkeith Computer Solutions Hank Neil Masters’ Handicap – 100m
4:05pm FInal Crowe Horwath Women’s Handicap – 800m
4:15pm Final Telstra Store Craigieburn Little Athletics Handicap – 800m
4:37pm Heats Stawell Family Central Park Frontmarkers’ Handicap – 400m
4:51pm Heats Cadbury Bill McManus Backmarkers’ Handicap – 400m
     
SUNDAY APRIL 1, 2018
TIME TYPE RACE
9:30am Heats Telstra Store Craigbeburn Little Athletics Boys’ Handicap – 100m
10:03am Heats Telstra Store Craigieburn Little Athletics Girls’ Handicap – 100m
10:37am Semi Telstra Store Ararat Womens’ Handicap – 70m
10:50am Heats Grampians Estate WH Earle Handicap – 550m
11:15am Heats Lorraine Donnan Women’s Handicap – 400m
11:43am Heats Stawell Times News Under 18 (Boys) Handicap – 100m
12:04pm Heats Skillinvest Under 18 (Girls) Handicap – 100m
12:32pm Final Ararat RSL Victory Restricted Handicap – 1600m
12:42pm Final Telstra Store Ararat Womens’ Handicap – 70m
12:52pm Heats Nectar Farms Bill Howard Handicap – 100m
1.35pm Final Skillinvest Under 18 (Girls) Handicap – 100m
1.45pm Final Stawell Times News Under 18 (Boys) Handicap – 100m
1:55pm Semi Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m
2:17pm Heats Sertori & Co Masters’ Handicap – 300m
3:03pm Final Gift Hotel Arthur Postle Handicap – 70m
3:13pm Semi Nectar Farms Bill Howard Handicap – 100m
3:21pm Heats Telstra Store Plenty Valley Little Athletics Handicap – 1600m
3:55pm Final Past Runner’s Association Women’s and Masters’ Handicap – 1600m
4:05pm Final Grampians Estate WH Earle Handicap – 550m
4:15pm Heats TAC Jack Donaldson Handicap – 200m
     
MONDAY 2ND APRIL, 2018
TIME TYPE RACE
10:00am Heats Northern Grampians Shire Council Handicap – 800m
10:25am Final SportsBiz 400m Under 20
10:35am Semi Dulkeith Computer Solutions Hank Neil Masters’ Handicap – 100m
10:48am Semi TAC Jack Donaldson Handicap – 200m
11:07am Semi Telstra Store Craigieburn Little Athletics Boys’ Handicap – 100m
11:15am Semi Telstra Store Craigieburn Little Athletics Girls’ Handicap – 100m
11:26am Final Dulkeith Computer Solutions Hank Neil Masters’ Handicap – 100m
LIVE TELEVISION BROADCAST COMMENCES
11:40am Final TAC Herb Hedemann Invitation Handicap- 1600m
11:50am Semi Australia Post Women’s Gift- 120m
12:23pm Semi Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m
1:02pm Final Cadbury Bill McManus Backmarkers’ Handicap – 400m
1:11pm Final Lorraine Donnan Women’s Handicap – 400m
1:20pm Final Telstra Store Plenty Valley Little Athletics Handicap – 400m
1:30pm Final Northern Grampians Shire Council Handicap – 800m
1:40pm Final TAC Jack Donaldson Handicap- 200m
1:50pm Final Australia Post Women’s Gift- 120m
2:05pm Final Victorian Government Chris Perry Memorial Backmarkers Invitation Handicap- 120m
2:20pm Final Stawell Athletic Club Stawell Gift – 120m
LIVE TELEVISION BROADCAST CONCLUDES
2:45pm Final Grampians Handicap – 3200m
3:00pm Final Sertori & Co Masters’ Handicap – 300m
3:10pm Final Telstra Store Craigieburn Little Athletics Boys’ handicap – 100m
3:20pm Final Telstra Store Craigieburn Little Athletics Girls’ Handicap – 100m
3:30pm Final Nectar Farms Bill Howard Handicap – 100m
3:40pm Final Stawell Family Central Park Frontmarkers’ Handicap – 400m
3:50pm Final Hipworth Athletic Club Under 20 Handicap – 800m
4:00pm Final Telstra Store Plenty Valley Little Athletics Handicap – 1600m
4:15pm Final Emergency Services Challenge